Beko EV 6102 – opinie i recenzja pralki

Pralka Beko EV 6102 to jeden z najtańszych produktów firmy Beko i należy do grupy pralek slim (o małej głębokości) ładowanych od przodu. Można ją kupić w sklepie internetowym (polecam zakupy przez Skapiec.pl) już za ok. 750 zł – pytanie czy warto? Zapraszam do recenzji pralki.

Wygląd

Wygląd Beko EV 6102 nie powala na kolana. Mamy tu do czynienia z bardzo prostym produktem, beż żadnych udziwnień i wodotrysków. Można powiedzieć, że wygląd urządzenia jest adekwatny do ceny.

Podstawowe parametry Beko EV 6102
Wymiary pralki to: 85 cm wysokości, 60 cm szerokości oraz 45 cm głębokość – pralka należy więc do grupy urządzeń dedykowanych dla osób, które nie mają zbyt dużo miejsca w łazience.
Pojemność pralki to 6 kg – i tu mamy pierwsze pozytywne zaskoczenie – w klasie pralek kompaktowych (o głębokości 45 cm) jest to bardzo dobry wynik.
Szybkość wirowania: 1000 obr./min – to również bardzo przyzwoity wynik biorąc pod uwagę niewielką cenę pralki. Niestety ogromnym minusem pralki jest brak możliwości ustawiania prędkości wirowania – albo wirujemy z prędkością 1000 obr., albo  nie wirujemy wcale. To może mieć fatalne skutki jeśli decydujemy się prać delikatne tkaniny.

Programy prania:
Firma Beko reklamuje pralkę EV 6102 pisząc, że posiada ona 15 programów prania… niestety to czysto marketingowy chwyt – aby doliczyć się 15 programów prania musielibyśmy przyjąć, że pranie bawełny w 90 stopniach i w 40 stopniach to dwa różne programy, a mamy tu tylko do czynienia ze zmianą temperatury. W rzeczywistości pralka posiada 8 programów: bawełna, pranie wstępne, eko bawełna, syntetyczne, delikatne, wełna, pranie ręczne, mini 30.
Niektórym może więc zabraknąć programów specjalistycznych, które są coraz popularniejsze w droższych pralkach, jednak wszystkie podstawowe programy są dostępne, a na plus należy zaliczyć obecność programu „mini 30”, który pozwala w krótkim czasie odświeżyć odzież.
Wadą jest również brak możliwości wyboru dodatkowego cyklu płukania, więc pralka z pewnością nie będzie odpowiednia dla osób z wrażliwą skórą.

Sterowanie
Sterowanie pralki nie mogło być prostsze, można zaryzykować stwierdzenie że jest prymitywne. Do dyspozycji w EV 6102 mamy 1 pokrętło, którym wybieramy program prania oraz temperaturę (przez to nie możemy swobodnie decydować o wyborze temperatury – musimy zdać się na predefiniowane ustawienia). Oprócz pokrętła mamy 1 przycisk którym uruchamiamy i zatrzymujemy urządzenie.
W czasie prania nie mamy żadnej sygnalizacji ze strony pralki na temat postępów prania – odpowiednia dioda zaświeci się dopiero kiedy pralka skończy pracę.

Ekonomia i hałas:
Poziom natężenia hałasu w czasie prania wynosi 62 dB, co jest wynikiem bardzo dobrym, jednak już w czasie wirowania wzrasta on do 77 dB – możemy się więc spodziewać, że w domu będzie głośno.
Zużycie wody na poziomie 47 litrów oraz zużycie prądu 0,80 kWh na cykl prania sytuuje pralkę Beko EV 6102 wśród pralek ekonomicznych – to są dobre wartości w tej klasie, choć trzeba pamiętać, że dotyczą one programów prania Bawełna Eko – w przypadku programów „nieekologicznych” zużycie wody i prądu wzrośnie.

Gwarancja
2 lata – mimo iż firma Beko daje na niektóre modele swoich urządzeń 5 lat gwarancji, to pralka EV 6102 do tych urządzeń nie należy.

Podsumowanie recenzji
Pralka Beko EV 6102 to tanie urządzenie dla osób i rodzin, które nie mogą sobie pozwolić na zakup droższej pralki. Za cenę ok 750 zł (tutaj sprawdzisz aktualną cenę Beko EV 6102) otrzymujemy pralkę z podstawową funkcjonalnością, ale w mojej opinii przy tej kwocie trudno jest oczekiwać więcej.

Główne zalety pralki
– duża pojemność przy głębokości 45 cm
– bardzo atrakcyjna cena
– pralka jest ekonomiczna

Główne wady pralki
– brak regulacji prędkości wirowania
– możliwość tylko częściowego wyboru temperatury prania
– brak dodatkowego płukania
– głośna w czasie wirowania
– brak informacji o postępach prania

Czy w cenie 750 zł możemy kupić inną, lepszą pralkę?
Firma Beko jest w tej chwili producentem najtańszych pralek, więc znalezienie alternatywy w tej cenie będzie problemem. Jeśli interesuje nas pralka kompaktowa, to możemy się zdecydować np. na model Indesit IWSC 4105 EU (w podobnej cenie, dużo mniejsza pojemność), lub też  rozważyć zakup innej pralki Beko:
Beko WMB 51011 PLF – podobna cena, mniejsza pojemność
Beko WMB 61031 PL PTM – wyższa cena (ok 820 zł) – większe możliwości sterowania, więcej programów

Ten wpis został opublikowany w kategorii Recenzje pralek i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na Beko EV 6102 – opinie i recenzja pralki

 1. TT pisze:

  Pralka Beko EV 6102 to rzeczywiście świetny wybór dla kogoś kto ma mało kasy. Polecam pralkę wszystkim – ja posiadam ją od pół roku i jestem bardzo zadowolona. Jest bardzo prosta w obsłudze – idealna dla kawalera albo dla studenta.

 2. AK pisze:

  Bardzo prosta w obsłudze, idealna dla początkującego użytkownika. Dla dużej rodziny pralka Beko EV 6102 może nie być do końca przydatna z uwagi na ograniczoną ilość programów do prania. Z drugiej strony – kupujemy nową pralkę za 750 zł, czego tu chcieć więcej.

 3. Maik pisze:

  Beko EV6102 to moim zdaniem świetna pralka. Szkoda, że Beko daje na tą pralkę jedynie 2 lata gwarancji (w przypadku wielu innych modeli pralek Beko można obecnie przedłużyć gwarancję do 5 lat w ramach trwającej promocji). Jednak trudno będzie za cenę 750 zł kupić lepsze urządzenie. Pewnie nie sprawdzi się w wielodzietnej rodzinie, ale u kogoś kto ma mało kasy do wydania i niewielką łazienkę na pewno będzie ok. Polecam.

 4. rafii pisze:

  pralka jest fajna tylko dlaczego przy wirowaniu skacze po całej łazience i trzeba trzymać ponieważ by rozbiła całą łazienkę

 5. rp pisze:

  Niestety jest to częsta przypadłość pralek slim (czyli takich o niewielkiej głębokości). Aby uniknąć skakania pralki po całej łazience trzeba przede wszystkim ją bardzo dobrze wypoziomować. Jeśli i to nie pomaga, to należy unikać prania pojedynczych dużych rzeczy – problem może np. występować przy praniu jednej poszwy na kołdrę. Jeśli jednak wrzucimy 2-3 na raz, aby lepiej wypełnić pralkę, to problem zniknie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.