Jak wybrać pralkę?

Zapraszamy do krótkiego przewodnika, który podpowiada jak wybrać i kupić pralkę z której będziecie zadowoleni. Podpowiadamy na które parametry urządzenia warto zwrócić uwagę, a które są zupełnie nieistotne.

Pojemność pralki

Pojemność pralki to jeden z jej kluczowych parametrów. Jeśli mamy w domu do dyspozycji pralnię lub dużą łazienkę możemy sobie pozwolić na zakup pełnowymiarowej pralki (o głębokości 60 cm). Pojemności takich pralek dochodzą nawet do 9-10 kg (suchej odzieży). Jednak warto szczególnie zwracać uwagę na ten parametr w przypadku kupowania pralki slim (o mniejszej głębokości, np. 40-45 cm). Wśród takich pralek mamy na rynku do dyspozycji modele, które zmieszczą 4,5 kg prania, jak i takie o pojemności aż 7 kg – w przypadku kilkuosobowej rodziny to bardzo duża różnica.

Oto przykład: Pralki slim o pojemności min. 7 kg

Ładowanie pralki

Pralki możemy podzielić na 2 grupy w zależności od sposobu załadunku – ładowane od przodu oraz ładowane od góry. Jedne i drugie mają swoje zalety oraz wady.

Pralek ładowanych od góry jest na rynku mniej. Ich zaletą jest to, że zajmują mało miejsca, a dzięki drzwiczkom u góry możemy taką pralkę ulokować w zasadzie w dowolnym miejscu łazienki. Jednak wśród pralek ładowanych od góry nie znajdziemy urządzeń o dużej pojemności. Należy także pamiętać, że z powodu swoich małych rozmiarów pralka taka jest mniej stabilna (w czasie wirowania). Jeśli mamy nawyk trzymania na blacie pralki różnych rzeczy, to będzie nas również irytowała konieczność sprzątania ich przed i po każdym praniu (aby dostać się do bębna pralki).

Pralki ładowane od przodu wad mają zdecydowanie mniej. Na pewno potrzebujemy więcej miejsca, aby wygodnie z nich korzystać – urządzenie nie tylko trzeba ustawić, ale też pamiętać, że drzwiczki są coraz większe, a więc musimy zostawić nieco miejsca przed pralką. Ogromną zaletą pełnowymiarowych pralek (o głębokości ok 60 cm) jest ich stabilność – jeśli ją dobrze wypoziomujemy nie musimy obawiać się dużych prędkości wirowania.

Cena pralki

Najtańsze modele pralek możemy obecnie kupić już za ok. 800 zł. Całkiem przyzwoite urządzenie wybierzemy za 1200 zł. Natomiast jeśli ktoś marzy o wyjątkowej pralce wyposażonej w wiele programów prania i nowinki technologiczne musi liczyć się z wydatkiem nawet 2000 zł.

Obroty

Wiele osób zwraca uwagę na maksymalną ilość obrotów wirówki w pralce. Jednak nie jest to parametr zbyt ważny. Musimy pamiętać o tym, że nie każdy rodzaj odzieży nadaje się do tego, aby wirować go z pełną prędkością, gdyż delikatne materiały mogą się nam zwyczajnie porozciągać i zmechacić. Rozsądną wartością jest 1200-1400 obrotów na minutę – wyższa prędkość wirowania nie będzie się już wiązała ze zbyt dużą różnicą w wilgotności wypranej odzieży. Najwyższą dostępną wartością wśród pralek jest obecnie 1600 obrotów na minutę i jest całkiem sporo pralek oferujących taką prędkość wirowania: Pralki 1600 obrotów na minutę.

Hałas

Hałas generowany przez pralkę podczas jej pracy to bardzo ważny parametr. Producenci podają w tej chwili obowiązkowo te parametry na karcie każdego produktu. Otrzymujemy tutaj dwie wartości – hałas w czasie prania oraz hałas w trakcie wirowania. Jednostką miary natężenia hałasu jest „decybel” – dB. Warto pamiętać o tym, że różnica 3 decybeli to bardzo dużo i odpowiada 2 razy większemu natężeniu hałasu. A więc przykładowo pralka, która generuje hałas na poziomie 55 decybeli będzie dwa razy cichsza od pralki która wydziela dźwięk o natężeniu 58 decybeli!

Klasa energetyczna i zużycie wody

Klasa energetyczna i zużycie wody w czasie prania powiedzą nam ile będzie nas kosztowało użytkowanie pralki. Obecnie najlepszą oficjalną klasą energetyczną jest klasa A+++, jednak w sprzedaży pojawiły się już pralki o jeszcze mniejszym zużyciu prądu oznaczane np. A+++ -10%, co oznacza, że zużywają o 10% mniej prądu od pralek A+++. Ogólnie możemy przyjąć, że urządzenia w klasie A++ oraz A+++ są obecnie standardem.

Zużycie wody jest nieco mniej istotne i należy pamiętać, aby to ile wody zużywa pralka podczas prania analizować w połączeniu z pojemnością pralki – im bardziej pojemna jest pralka, tym więcej zużywa wody (oczywiście jeśli nie będziemy korzystać z pełnej pojemności bębna podczas prania to zazwyczaj zużycie wody będzie również niższe). Trzeba mieć również świadomość, że ograniczanie zużycia wody może wiązać się z gorszym wypłukiwaniem detergentów z odzieży, warto więc kupić pralkę, która posiada opcję dodatkowego płukania.

Zobacz pralki pracujące w klasie energetycznej A+++

Programy i sterowanie

To również kluczowe zagadnienie podczas wyboru nowej pralki. Można o tym pisać bardzo długo, jednak w skrócie wybierając pralkę warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to aby pralka miała następujące możliwości konfiguracji: dodatkowe płukanie (tańsze pralki mogą nie mieć takiej opcji), programy szybkiego prania (niektóre pralki pozwalają odświeżyć partię odzieży nawet w 15 minut), możliwość ustawienia poziomów intensywności prania,  wskaźnik czasu do zakończenia cyklu prania, możliwość regulacji obrotów wirowania.

W tańszych modelach pralek należy też zwrócić uwagę na to, czy możemy osobno regulować temperaturę prania (czy też jest ona na stałe przypisana do konkretnych programów prania).  Sprawdzajmy również szczegółowo jakimi programami prania dysponuje pralka – nie należy tutaj ślepo ufać zapewnieniom producenta, że pralka ma 20 programów, gdyż producent często przyjmuje, że możliwość wyprania bawełny w dwóch różnych temperaturach to są 2 różne programy prania… Każdy producent liczy to w inny sposób.

Gwarancja

Wiele ludzi wybiera pralkę kierując się marką ulubionego producenta. Czy słusznie? Po części tak – przykładowo firma Bosch na przestrzeni lat wyrobiła sobie pozycję bardzo rzetelnego producenta pralek. Jednak warto w tym przypadku pamiętać o tym, że wybierając taką pralkę dopłacamy właśnie za to, że pochodzi od znanego producenta.  Proszę też zwrócić uwagę, że firma Bosch daje na swoje pralki 2 lata gwarancji i nawet za dopłatą nie mamy możliwości jej przedłużenia. Gdyby te pralki były aż takie niezawodne, to czy producent nie wydłużyłby ich gwarancji?

Trzeba także pamiętać, że w przypadku konieczności naprawy niemieckiej pralki ceny części zazwyczaj również będą „niemieckie”. W rzeczywistości alternatywą może być np. zakup taniej pralki firmy Beko (ma nieco gorszą renomę) i skorzystanie z promocji, w ramach której na wybrane modele można np. uzyskać bezpłatne przedłużenie gwarancji producenta (podkreślam producenta, a nie sklepu) do nawet 5 lat. Kilku producentów sprzętu AGD umożliwia także wykupienie przedłużenia gwarancji za niewielką dopłatą.

Ciekawostki technologiczne

Ceramiczna grzałka – czy warto zainwestować w pralkę z ceramiczną grzałką i jakie są z niej korzyści przeczytaj tutaj: ceramiczne grzałki w pralkach

6 odpowiedzi na Jak wybrać pralkę?

 1. wally pisze:

  Nie jestem ekspertem w dziedzinie akustyki ale proponuję zweryfikować opis odnośnie głośności:
  „Warto pamiętać o tym, że różnica 3 decybeli to bardzo dużo i odpowiada 2 razy większemu natężeniu hałasu.”

  Różnica 3 dB to dwa razy większe natężenie dźwięku ale dla ucha ludzkiego nie będzie to odczuwalne jako dwa razy głośniej!
  Wrażenie głośności jest subiektywne i różne źródła różnie podają, ale można przyjąć że różnica:
  * 1 dB – niezauważalna;
  * 3 dB – ledwie zauważalna zmiana;
  * 5 dB – łatwo zauważalna zmiana;
  * 10 dB – około dwa razy głośniej;
  * 20 dB – około cztery razy głośniej.

 2. ziemek pisze:

  Moim zdaniem wybierając pralkę warto przede wszystkim zwrócić uwagę na dwie sprawy:
  1. Pojemność pralki – pralki przy tych samych wymiarach potrafią się różnić pojemnością aż dwukrotnie! Tymczasem dla rodziny z dwójką dzieci naprawdę ma znaczenie czy jednorazowo możemy wyprać 3,5 kg prania, czy np. 6 kg.
  2. Trzeba zwracać uwagę na to czy pralka ma osobną regulację temperatury. Jest to konieczne jeśli naprawdę chcemy mieć wpływ na to jakiego programu prania chcemy użyć i w jakiej temperaturze chcemy prać.

  • Wawek pisze:

   chciałem zamienić pralkę na nowszy model (electrolux ładowana od góry)
   prawie wszystko identyczne a przede wszystkim bęben absolutnie ten sam tzn wygląd i wymiary. Mierzyłem trzy razy dwiema miarkami szerokość i głębokość bębna i szerokość w środku. Po prostu to samo co w mojej pralce tylko, że moja pralka jest na 5 kg a nowa na 6 kg. Kierownik sklepu próbował wytłumaczyć ten fakt tym, że może łożyska są trwalsze i dlatego można więcej wsadu włożyć. To jest absolutna bzdura. Zatem dlaczego identycznie zrobiona pralka tylko nowsza ma 6 kg? To po prostu oszustwo marketingowe.

 3. Ala pisze:

  Przede wszystkim nie warto zwracać uwagi na zużycie wody, bo żyłowanie tego parametru jest bez sensu – jeśli pralka będzie płukała w zbyt małej ilości wody to na ubraniach będą zostawać drobinki proszku i tak wtedy będziemy musieli za każdym razem korzystać z opcji dodatkowego płukania.

 4. Cameleon pisze:

  Wally db nie jest jednostka liniową i nie określa samodzielnie glosnosci. 3db to nieco uproszczenie ale faktycznie wraz ze wzrostem cisnienia akuatycznego mozna przyjac ze bedzie to ok dwa razy glosniej.

 5. Beata pisze:

  Ja się wcale na tym wszystkim nie znam. Dla mnie pralka ma być oszczędna, szybko prać być w miarę tania, i cicha 🙂 Odpowiedni model znalazłam w electro.pl i po wielu konsultacjach wybrałam swój wymarzony model 🙂 AAA no i musi być bardzo pakowna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.