Bosch WLX 2016 KPL – recenzja pralki

Pralka Bosch WLX 2016 KPL została zaprojektowana z myślą o posiadaczach niewielkiej przestrzeni w łazience i należy do segmentu pralek slim. Połączenie funkcjonalności, dosyć dużego wyboru programów i prostego w obsłudze panelu sterowania sprawia, że cena 1100 – 1200 zł za opisywany model wydaje być się całkiem przystępna o ile jesteśmy fanami marki Bosch.

Bosch WLX 2016 KPL to pralka, która zajmuje stosunkowo niewiele miejsca. Przy wysokości 85 cm i szerokości 60 cm, ma zaledwie 40 cm głębokości. Niestety, z małą głębokością związana jest mała pojemność bębna, bo tylko 4,5 kilograma. To dość niewiele i jeśli zdecydujemy się na zakup tej pralki, to musimy liczyć się z koniecznością częstszego robienia prania. Bęben, choć niewielki, został dodatkowo wyposażony w system równomiernego rozłożenia zawartości, dzięki czemu pranie jest dokładne, a zabrudzenia na każdej powierzchni ubrania są usuwane równie skutecznie i kompleksowo.

Pralka w naszym październikowym rankingu pralek kompaktowych w cenie od 1000 do 1200 zł zajęła dopiero 12 miejsce.

Nie grozi zalaniem

Bosch WLX 2016 KPL ma standardowy, prosty kształt i duże szerokie drzwiczki. Można je otwierać do kąta 165 stopni, dzięki czemu łatwiej jest wkładać i wyjmować pranie. Łatwiej jest też kontrolować ubrania podczas prania.

Osoby, które podczas prania nieustannie obawiają się o zalanie łazienki swojej czy sąsiadów, kupując wybrany model Boscha mogą spać spokojnie. Pralka ma szereg zabezpieczeń, które nie dopuszczają do zalania. Jest to m.in. solidny wąż doprowadzający wodę, elektryczna blokada drzwiczek (gwarancja, że nie otworzą się podczas trwania cyklu prania), zabezpieczenie przelewowe, które kontroluje poziom wody i nie dopuszcza do jego nadmiernego wzrostu.

Pralka jest łatwa w obsłudze – ma praktyczne pokrętło i funkcjonalny elektroniczny wyświetlacz, który ułatwia kontrolę prania, pokazuje czas pozostały do końca cyklu oraz jakie są włączone funkcje dodatkowe. Bęben pralki został wykonany ze stali szlachetnej — jest solidny i wytrzymały, a jego funkcjonalność zwiększa ścianka tylna o perforowanej powierzchni. Dzięki niej tkaniny już na początku prania są równomiernie nawilżone, a woda ze środkiem piorącym szybciej wnika nawet w głębokie partie materiału, usuwając zabrudzenia i plamy nawet w trudno dostępnych miejscach. A wszystko dzieki systemowi 3D Aqua Spar, który dzięki asymetrycznym zbierakom i kaskadowemu natryskowi idealnie rozprowadza wodę.

Jeżeli chodzi o klasę energetyczną, nie jest źle, choć mogłoby być lepiej. Klasa energetyczna A+ świadczy o tym, że pralka należy do urządzeń oszczędzających energię. jednak do najwyższej klasy energetycznej nieco jej brakuje. Tutaj jednak działa zasada, że im droższe urządzenie, tym jest bardziej energooszczędne. Jeśli zależy nam na maksymalnej oszczędności energii, poszukajmy lepiej pralki o klasie energetycznej A+++. Trzeba się jednak liczyć z tym, że będzie ono sporo droższe.

W opisywanym modelu nie tylko energooszczędność pozostawia wiele do życzenia. podobnie jest z kwestią poziomu hałasu. Podczas prania urządzenie pracuje na poziomie 58 decybeli, a podczas wirowania głośność wzrasta do 74 decybeli. Pralki nie można więc zaliczyć do cichych i bezgłośnych urządzeń, jednak taki poziom hałasu jest do przetrwania i nie powinien być zbyt uciążliwy dla domowników.

Dla dzieci, sportowców i osób wymagających

Użytkownicy, którzy lubią mieć szeroki wybór programów i możliwość dostosowywania ich do swoich potrzeb, będą raczej zadowoleni z opisywanego modelu Boscha. Spośród programów prania można wybrać zarówno standardowe, do prania bawełny, wełny, syntetyków czy tkanin delikatnych, jak i programy stworzone z myślą o bardziej wymagających użytkownikach. Są to, na przykład, krótkie programy (15 i 30-minutowy), idealne do szybkiego odświeżenia niezbyt zabrudzonych ubrań. Pralka jest dedykowana rodzinom z dziećmi ponieważ posiada specjalistyczne programy prania odzieży dziecięcej i niemowlęcej, ale też ubrań należących do osób o wrażliwej skórze, podatnej na alergię. Programy te opierają się przede wszystkim na dodatkowym płukaniu, dzięki czemu odzież jest czysta i dokładnie wypłukana ze środków piorących.Z drugiej strony bardzo mała pojemność pralki (4,5 kg) trochę temu zamysłowi producenta zaprzecza – zbyt wiele odzieży w jednym praniu nie wypierzemy.

Jeśli chodzi o wirowanie, to do wyboru mamy mamy tylko 2 prędkości wirowania –  400 i 1000 obrotów. Czyli wybór jest, ale pralka również pod tym względem nie zachwyca — sporo nowoczesnych modeli wiruje dużo szybciej.

Bosch WLX 2016 KPL wydaje się być dobrym rozwiązaniem dla osób, które szukają urządzenia znanej marki w niewygórowanej cenie:

  • dzięki niewielkim rozmiarom sprawdzi się w małych łazienkach
  • ma prosty w obsłudze panel sterowania
  • nie ma obawy, że podczas prania zalejemy łazienkę
  • początek prania można ustawić nawet 24 godziny do przodu

Natomiast na niekorzyść opisywanego modelu działa:

  • niewielka pojemność bębna — trzeba częściej prać
  • średni poziom oszczędzania energii
  • maksymalna prędkość wirowania — tylko 1000 obrotów/minutę
  • dosyć głośna podczas prania i wirowania
  • na rynku dostępnych jest wiele innych modeli pralek w podobnej cenie, ale o większych pojemnościach i możliwościach.

Bosch WLX 2016 KPL to jeden z najtańszych i z najbardziej podstawowych modeli tej znanej firmy.  Jeśli ktoś szuka pralki o większych możliwościach w tej cenie, to z pewnością taką znajdzie (jednak innej firmy). Jeśli natomiast komuś zależy na sprawdzonej marce, to może to być pralka dla niego.

Aktualną cenę pralki w sklepach internetowych sprawdzisz tutaj: Bosch WLX 2016 KPL

Ten wpis został opublikowany w kategorii Recenzje pralek i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.